2018. november 19., hétfő

Géppuskák az első világháborúban


 
Ha hihetünk az anekdotáknak a fegyverzettörténet egyik legjelentősebb találmánya egy találkozásnak köszönhető. A sikeres és elismert amerikai feltaláló, Hiram Maxim, 1882-ben Bécsben találkozott egy észak-amerikai honfitársával, aki azt tanácsolta neki, hogy hagyjon fel a kémiai és elektromossági tárgyú kutatásaival, s ha nagyon sok pénzt akar keresni találjon fel valamit, amivel az európaiak sokkal hatékonyabban tudják átvágni egymás torkát. Maxim megfogadta a tanácsot és kifejlesztette a vízhűtéses géppuskát, melynek működési elve a későbbiekben fegyvertervezők egész sorát ihlette meg.

 
Hiram Maxim a találmányával. 

A valóság azonban sokkal prózaibb ennél. Maxim gyermekkori élményeire és saját elmondása szerint apja hasonló jellegű kísérleteire alapozva rájött, hogy a lövedék elsütéséből származó hátralökő erő bőségesen elég ahhoz, hogy a fegyver zárszerkezetét működtesse ezzel kiküszöbölve a korábbi sorozatlövő fegyvereknél elengedhetetlen emberi meghajtóerő használatát. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy az első töltény elsütése során felszabaduló és gyorsan táguló lőporgázak hátrafelé tolták a csővel együtt a zárszerkezetet, majd a cső mozgása egy bizonyos táv megtétele után megszűnt és az üres töltényhüvely kivetődött a fegyver szerkezetéből. Eközben a zárszerkezet folyatta útját hátrafelé, majd megállt és a visszafele úton egy új töltényt tolt be a hevederből a csőbe, amelyet egy speciális emelőszerkezet tolt a csőfar elé. A reteszelés után az elsütőszerkezet ismételten elsütötte a fegyvert. A folyamat mindaddig megismétlődött,  amíg a lövész elhúzva tartotta a billentyűt vagy a lőszer el nem fogyott. Ezt nevezik automata működési elvnek. Ezt a látszólag végtelen ciklust nemcsak a lőszerhiány állíthatta meg, hanem legrosszabb esetben a cső túlhevülése, vagy a szerkezet elakadása.
A korai géppuskák lőszerrel való ellátását vászonhevederes megoldással biztosították. Ez olcsó volt a nedvesség azonban deformálhatta a vászonszalagot, amely elmozgatta a lőszert és így elakadást idézhetett elő az adogatásnál. A probléma kiküszöbölésére már az első világháború idején megjelentek a fém szekrénytárak és később a fémtagokból álló hevederek.

 










Egy Maxim rendszerű géppuska szerkezete. A jobb felső sarokban egy korai sorozatlövő fegyver látható.
 
A cső túlmelegedése mind a mai napig komoly problémát jelent minden automata lőfegyvernél. Esetünkben úgy próbáltak orvosolni a problémát, hogy egy víztartályt alakítottak ki a géppuska csöve köré. Ez rengeteg vizet igényelt, amelyet harci helyzetben nem mindig lehetett biztosítani, így sokszor megtörtént, hogy a világháború különböző frontjain harcoló géppuskások saját vizeletükkel hűtötték le a túlhevült harceszközt. A jövő megoldása azonban a léghűtés volt. Ez azt jelentette, hogy a cső köré furatos acélköpenyt vontak így a levegő szabadon áramolhatott, lehűtve ezzel a fegyvert.
 Az új  fegyvert Maxim először a Brit Birodalomnak ajánlotta fel, de hatékonysága ellenére erős kétkedéssel fogadták, sőt olyan tisztek is akadtak, akik egyszerűen kijelentették, hogy ez az eszköz márpedig nem megfelelő a hadviselés céljaira. Az akadályok ellenére a Vickers céggel közösen Maxim nekilátott a gyártásnak. Találmánya gyorsan terjedt a kontinens államaiban, a kor európai nagyhatalmai egymás után alkották meg a Maxim által szabadalmaztatott szerkezettel működő géppuskáikat. Ez érthető is volt hiszen korabeli vélekedés alapján egy géppuska mintegy hatvan, száz ismétlőpuskával felszerelt lövész tűzerejével ért fel.
A Német Császárság 1901-ben rendszeresítette a Maxim géppuskát, majd a háborúban ennek a továbbfejlesztett változatát alkalmazta MG 08 típusjellel. A harci cselekmények megkezdésekor a császári hadsereg, mintegy 12 ezer darabbal rendelkezett, melyet a háború során százezerre növelt. Ez a hatalmas szám is mutatja a német lelkesedés mértékét az új fegyver irányában. Szervezeti szinten a német hadvezetés már a kezdetektől létrehozta az önálló géppuskás századokat a gyalogzászlóaljak tűztámogatásának céljából.









A német MG 08-al felszerelt géppuskás zászlóalj.

A Brit Birodalom és Franciaország a háború kezdeti időszakában csupán néhány száz darab géppuskát tudott felvonultatni a Központi Hatalmakkal szemben. Ez többek között a géppuska harcászati szerepének teljes félreértelmezéséből és a fegyverrel szembeni általános bizalmatlanságból származott. A helyzet azonban fokozatosan javult az Antant csapatok számára, így 1915-ben a britek is létrehozták saját géppuskás alakulataikat. A britek a Vickers-Maxim cég által gyártott és egyre tökéletesített géppuskát alkalmazta a háború folyamán.












Egy brit Vickers-Maxim Mark I gyakorlaton.

Franciaország 1914-ben rendszeresítette a Maximétől eltérő gázelvezetéses elven működő Hotchkiss géppuskákat és ez is maradt a standard francia sorozatlövő fegyver a háború végéig. A működési elv annyiban különbözött a Maxim félétől, hogy a felszabaduló lőporgázak egy részét egy a csőben kialakított furaton keresztül visszavezették a zárszerkezethez és ez mozgatta meg azt. A fegyver hűtését három, a cső köré szerelt lemez és a természetes légáramlás segítette. 









Francia Hotchkiss M1914.

A cári Oroszország Pulemjot Maxima néven 1910-ben rendszeresítette az új lőfegyvert, amely szorosan követte az eredeti Hiram Maxim féle szerkezetet. A fegyver bizonyos változatai még a második világháborúban is szolgáltak a szovjet csapatoknál.











Egy orosz Maxim PM 1910 kerekes állványon.

Az Osztrák-Magyar Monarchia és Olaszország saját tervezésű géppuskákkal lépetek be a háborúba. Mind az 1912-ben rendszeresített osztrák-magyar M7/12 típusú Schwarzlose géppuska, mind az 1914-ben hadrendbe állított Fiat-Revelli a késleltetett hátrasiklás elvén működtek. Ez azt jelentette, hogy a hátralökő erő csökkentésére és ez által a pontosság növelésére beiktattak egy szerkezetet, amely a töltény elsütése után késleltette a zárszerkezet hátramozgását ez által semlegesítve a gáztágulás visszafelé ható erejének egy részét. Mindkét géppuska vízhűtéses volt. Az osztrák-magyar géppuska szerkezete rendkívül egyszerű volt, amely olcsóvá és gyorssá tette a gyártást. Ez nem mondható el olasz ellenfeléről. A bonyolult szerkezet rendszeres elakadásokat eredményezett ennek ellenére a Fiat-Revelli még a második világháborúban is szolgált.










Osztrák-magyar Schwarzlose géppuska a James D. Julia aukciósház katalógusából.










Olasz Fiat-Revelli géppuska.

Az első világháború géppuskái kezdetben rendkívül nehéz és statikus jószágok voltak. Elképzelhetetlen volt az például, hogy ezeket az állványzatukkal együtt 30 és 60 kilogramm között mozgó testes jószágokat támadások során közvetlen csapattámogatásra lehessen használni, viszonylag nagy, 250-500 lövés percenkénti tűzgyorsaságuk ellenére. Magyarán  a rohamozó gyalogság nagyon gyorsan a saját géppuskák tűzfedezete nélkül találta magát a jól beásott, fedezékből tüzelő, halálos ólomesőt szóró ellenséges géppuskákkal szemben. Ennek az áldatlan helyzetnek a megoldására történtek próbálkozások a front mindkét oldalán. A német mérnökök megalkották az MG 08-nak, MG 08/ 15 típusjellel ellátott könnyített változatát. Ez azonban még mindig tekintélyes tömeggel rendelkezett.

 





Német MG 08/ 15 könnyűgéppuska.

 
Az Antant részéről a francia Chauchat, a brit Lewis könnyűgéppuska vagy az olasz Villar-Perosa (amely talán az első igazi géppisztoly, de erről majd egy más alkalommal emlékezünk meg) kerülhet említésre. Ezeket a fegyvereket már együtt lehetett mozgatni a támadó gyalogsággal, lehetővé téve azok közvetlen tűztámogatását. Ezeket a könnyített géppuskákat felszerelték repülőgépekre is ezzel is fokozva hatásukat.
Azt érdemes megjegyezni, hogy az ún. "könnyű" géppuskák elsődlegesen attól váltak könnyebbé, hogy álványzatuk egyszerűsödött és így jobban lehetett őket mozgatni.










Francia Chauchat könnyűgéppuska.
 






Brit Lewis könnyűgéppuska.














Az olasz gyártmányú Villar-Perosa géppisztoly. 

A géppuska jelentőségét az első világháborúban nehéz túlértékelni. Egy bizonyos, a tüzérség után, a jól beásott, homokzsákok által védett géppuskák voltak a fő halálosztók. Félelmetes hatásukra álljon itt bizonyítékként egy idézet a brit Machine Gun Corps (Géppuskás Csapatok) egyik katonájának visszaemlékezése az 1916 nyarán a Somme mentén lezajlott nagy Antant offenzíva egyik epizódjáról:
’’Áttekintve a völgyön, láttam, amint a Királynéi 1. Gyalogezred épp megmászta a domboldalt Martinpuich irányban. Hirtelen meginogtak…mintegy kétszáz ember, élükön a parancsnokukkal megálltak ebben a pillanatban. Mintha egy kasza vágta volna le a lábaikat, úgy  mállott szét és omlott össze a vonal a géppuskatűzben.’’














Osztrák-magyar géppuskafészek valahol az olasz fronton. 1916


Ajánlott irodalom:
Kováts Zoltán - Nagy István : Kézi lőfegyverek, Típuskönyv, Zrínyi Katonai Kiadó, Budapest 1986.
Martin Pegler: The Vickers-Maxim Machine Gun, Osprey Publishing, 2013. 

Internet:

Forgotten Weapons
https://www.forgottenweapons.com/
https://www.youtube.com/user/ForgottenWeapons
C&Rsenal 
https://www.youtube.com/channel/UClq1dvO44aNovUUy0SiSDOQ